Ekonomi

AB, Nijer’in uranyum ihracatının durdurulmasının arz riski oluşturmayacağını söyledi

Avrupa Birliği (AB), Nijer’in uranyum ihracatını durdurmasının arz riski oluşturmayacağını belirtti.

AB Komisyonu Sözcüsü Adalbert Jahnz, Brüksel’de düzenlenen günlük basın toplantısında, dünyanın en büyük uranyum tedarikçilerinden biri olan Nijer’de 26 Temmuz’da yaşanan askeri darbenin ardından Fransa’ya uranyum ihracatının durdurulmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“AB için herhangi bir uranyum tedarik riski olmadığını doğrulayabilirim. AB kurumlarının kısa vadeli arz risklerini azaltmak için yeterli uranyum stokları var.” Jahnz, dünya pazarında orta ve uzun vadede AB’nin gereksinimlerini karşılamaya yetecek kadar uranyum bulunduğunu söyledi.

Nijer’in AB için önemli bir doğal uranyum tedarikçisi olduğunu hatırlatan Jahnz, bu uranyumun yakıt olarak kullanılabilmesi için zenginleştirilmesi gerektiğini açıkladı.

Radyoaktif zehirli bir metal olan uranyum, kanser tedavisinden denizciliğe, silah endüstrisinden nükleer enerji tesislerine kadar birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

Afrika’nın en yüksek uranyum cevherine sahip ülkesi olan Nijer, geçen yıl 2.020 mt uranyum üretti. Dünya uranyum arzının yüzde 5’ini sağlayan Nijer, bu alandaki en büyük tedarikçiler arasında yer alıyor.

Özellikle AB ve Fransa, Nijer’den değerli uranyum satın alıyor.

akyurthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu